GELENEKTEN GELECEĞE…

ÖZEL ALEV OKULLARI MİSYONU

 • Yaşam boyu öğrenme bilinciyle, potansiyellerini en üst düzeyde eyleme dönüştürmeyi ve yetkinliklerini geliştirmeyi ilke edinen;
 • Türkçenin yanında hedef diller olan Almanca ve İngilizceyi Avrupa Birliği dil standartlarına göre kullanan;
 • Orff-Schulwerk yaklaşımı sayesinde erken yaştan itibaren müzik, beden uyumu, estetik gibi nosyonları içselleştiren;
 • Akademik birikimlerinin yanında sosyal, kültürel, sportif ve sanatsal becerileri gelişmiş;
 • Düşünce ve ifade özgürlüğünü benimseyen;
 • Evrensel değerleri, Atatürk ilke ve devrimlerini özümseyen;
 • İnsana, doğaya ve tüm kültürlere hoşgörülü, saygılı ve anlayışlı;
 • Özgüveni yüksek;
 • Çağdaş bilgi toplumunun gerektirdiği yetkinliklere sahip ve geleceği şekillendiren liderler olacak öğrenciler yetiştirmek üzere tüm eğitim basamaklarımızda uluslararası kalite normlarında eğitim vermek temel varlık sebebimizdir.

 

 

9 MADDEDE ALEV

Özel ALEV Okulları 1998 yılında Avusturya Liseliler Vakfı tarafından kurulmuştur. İstanbul Ömerli’deki 50.000 m² alana yayılan doğayla iç içe kampüsünde anaokulundan liseye uzanan bir eğitim zinciri oluşturur.

Özel ALEV Lisesi, Almanca ve İngilizce dillerinde IB Diploma Programını uygulayan Uluslararası Bakalorya Dünya Okuludur.

Özel ALEV Okulları, dünyada bulunan 20 Carl Orff Vakfı Model Okulu arasındadır. Anaokulundan başlayarak uygulanan Orff-Schulwerk eğitimi, ritim ve müzikle görsel-işitsel-dokunsal duyulara hitap eder.

ALEV öğrencileri bilgi taraması yaparken Almanca ve İngilizce kaynaklardan da yararlanır. Yurt dışı değişim programları, eğitim gezi ve konferanslarında (AFS Öğrenci Değişim Programı, IZOP Projesi, Cern, JMUN, MUN, Avusturya Yaz Kampı vb.) dil becerilerini geliştirir.

Çeşitli dillerden 30.000’den fazla kitabın bulunduğu okul kütüphanesi, düzenlenen etkinliklerle öğrencilerin ilgisini çekmekte ve en çok vakit geçirdikleri birimler arasında yer almaktadır.

ALEV resim atölyelerinde seramik, cam, kil çalışmaları ve plastik sanatlarla öğrencilerin yaratıcılıkları geliştirilir.

ALEV’de düzenli olarak sunulan klasik müzik dinletilerinde Mozart, Strauss, Bach gibi ünlü bestecilerin notaları duyulur.

ALEV’li öğrenciler kayakta milli takımlarda yer alırken satranç, masa tenisi, orienteering ve jimnastik gibi branşlarda da Türkiye çapında derece ve ödüller almaktadır. Kış döneminde kayak eğitim kampları, yaz tatilinde ise sörf ve yelken eğitim kampları düzenlenir.

ALEV Okullarının doğayla iç içe kampüsünde oynanan çeşitli oyunlarla öğrencilerin çevre bilinçleri gelişir ve pekişir. Bu programlı oyunlar onlara deneyim kazandırarak pedagojik gelişmelerine katkıda bulunur.

 

YORUMLAR


Alev Okulları - Anaokulu
Anaokulu Öğrencilerimizin Gözünden ALEV

Alev Okulları - İlkokul Ortaokul
Ece Ergin, 2008 ALEV Ortaokul Mezunu

Alev Okulları - Lise
Alp Tamer, 2015-2016 ALEV Lisesi Mezunu

 

DUYGUSAL ve DENEYİMSEL FAYDALAR

Topluma ve dünyaya faydalı bireyler yetiştirir,

Dünya standartlarında eğitimi şehrin gürültüsünden ve karmaşasından uzakta, doğayla iç içe, huzurlu bir ortamda verir,

Öğrencilere, kendileri olabilmenin verdiği özgüvenle yaratıcı ve yeterli hissettirir.

 

ANAOKULU

Özel ALEV Anaokulu eğitim programı Jean Piaget’nin “çocukların kendi geliştirdikleri ve yürüttükleri etkinlikler sayesinde öğrenebildikleri” teorisinden yola çıkılarak hazırlandı. Çocukların aktif olarak kendi seçimleri doğrultusunda başlattıkları etkinliklerle; yaparak, yaşayarak, araştırarak, sorgulayarak, düşünerek, planlayarak, keşfederek öğrenmenin keyfi ve ayıcalığı yaşatılır. Öğretmenler de ilgileri doğrultusunda onları cesaretlendirir, rehberlik eder ve gelişimlerini izlerler.

Bilgi İçin Tıklayınız…

 

İLKOKUL-ORTAOKUL

Öğrencilere, yaş gruplarına uygun yöntem ve tekniklerle, dört temel dil becerisi olan dinleme, konuşma, okuma ve yazma yetkinlikleri, AB dil kriterlerinde belirtilen standartlara uygun olarak kazandırılır.

Almanca

Öğrencilerin Almanca dil yeterlilikleri, Goethe Enstitüsü Fit 1 (A1), Fit 2 (A2) ve Almanya Eğitim Bakanları Konferansının Dil Diploması DSD I (B1) ile belgelendirilir. Almanca dersleri, dilde kullanılan öğretim yöntemlerine ek olarak Orff Schulwerk yaklaşımı ve Avrupa Dil Portfolyosu ile zenginleştirilir.

İngilizce

İngilizce, 2. sınıftan itibaren, bireysel farklılıkların gözetildiği, eğlenceli bir sınıf ortamında öğretilir ve dil becerileri uluslararası projelerle pekiştirilir. İngilizce dil yeterlilikleri Cambridge Üniversitesi Esol Sınav Merkezi tarafından uygulanan Young Learner’s Exam, KET (A2) ve PET (B1) sertifika sınavlarıyla belgelendirilir.

Bilgi İçin Tıklayınız…

 

LİSE

ALEV Lisesi öğrencileri uluslararası geçerli bir diplomayla mezun oldukları için yurt içi veya yurt dışında (Almanca veya İngilizce konuşulan ülkelerde) yer alan yükseköğrenim kurumlarına geçiş yaparken avantaj sağlarlar. Ayrıca IB öğrenci profilinde de yer alan ve aşağıda belirtilen 21. yüzyıl becerilerine sahip bireyler olarak yetişirler. ÖZEL ALEV LİSESİ, öğrencilerini çağdaş bilgi toplumunun saygın ve geleceği şekillendiren bireyleri olarak hayata hazırlarken, onlara mutlu ve başarılı olacakları bir eğitim ortamı sunar.

IB PROGRAMI

Özel ALEV Lisesi, Almanca ve İngilizce dillerinde IB Diploma Programını uygulayan Uluslararası Bakalorya Dünya Okuludur. Uluslararası Bakalorya, kültürlerarası anlayış ve saygı ile daha iyi ve huzurlu bir dünya oluşturulmasına yardımcı olacak; araştıran, sorgulayan, bilgili ve duyarlı genç insanlar yetiştirmeyi amaçlar. 16-19 yaş arasındaki öğrenciler için hazırlanmış bir program olup 11 ve 12. sınıflarda uygulanır. IBDP Avusturya, Almanya, Amerika ve İngiltere gibi ülkelerde bulunan dünyaca ünlü üniversiteler tarafından tanınmaktadır.

Bilgi İçin Tıklayınız…

 

 

 

TANITIM GÜNLERİ

Anaokulu
Bilgi İçin

 

Yasemin Aslan

yaslan@alev.k12.tr

0 531 347 83 54

İlkokul-Ortaokul
Bilgi İçin İpek Erkutlu

ierkutlu@alev.k12.tr

0 531 348 54 62

 

SIKÇA SORULAN SORULAR

 • 1. ALEV Anaokulunun temel ilkeleri ve hedefleri nelerdir?

  0-6 yaş, kişiliğin temellerinin atıldığı yıllar olduğundan, öncelikle çocukların kendilerini fiziksel, duygusal ve zihinsel olarak iyi hissetmeleri ve rahat ifade etmeleri, temel beceri ve davranışları kazanabilecekleri bir eğitim ortamı ve anlayışı, çocukların dil ile ifade becerilerinin gelişimi.

  Kendini önce anadilde sonra yabancı dilde yaşına uygun ifade edebilme becerisi hedeflenmektedir.

 • 2. ALEV Anaokulunda yabancı dil eğitimi verilmekte midir?

  Anaokulumuzda yabancı dil olarak Almanca eğitimi verilmektedir.

  Almanca eğitimimiz, 3 yaş gurubu (36 aylık) çocuklarla başlar. Günde 60 dakika süresince şarkı söylenir, ince motor becerilerine yönelik aktiviteler ile kaba motor aktiviteler ve bahçede oyunlar dönüşümlü olarak oynanır. 5 yaş gruplarında ise Almanca öğretmenleri eşliğinde 3 ders saati olarak yapılmaktadır.

 • 3. Öğrencilerin Almanca kazanımları hangi seviyede olmaktadır?

  Çocuğun yaşına göre anadilindeki kazanımı ne kadarsa yabancı dil kazanımı da yarısı kadar olmaktadır. Örneğin; Almanya’da yaşayan 3 yaşındaki bir çocuk 900 kelime ile konuşuyor. Bizimle 3 yıl geçirdiğinde 450-500 kelime ve rutin cümlelerle basit cümle yapıları kazanmış olacaktır.

 • 4. ALEV Anaokulunda okuma-yazma eğitimi verilmekte midir?

  İlkokula hazırlık çalışmaları olarak; İlkokulumuzla koordinasyon içerisinde işitsel olarak sesleri tanıma, görsel olarak harfleri tanımayı içeren bir program yürütülmektedir. Amaç; baş-son-orta kavramlarını anlama, okuma yazmanın temellerini fark ettirme ve sevdirmedir.

 • 5. ALEV Anaokulunda yapılan sosyal etkinlikler nelerdir?

  Anaokulumuzda, jimnastik, görsel sanatlar, Orff, halk oyunları ve bale etkinlikleri yapılmaktadır.

 • 6. ALEV Anaokuluna öğrenci kabul kriteri nedir?

  Okulumuza öğrenci kabul ederken çocuğun, tüm gelişim alanlarında yaş normları içinde gelişim gösterip göstermediğine dikkat edilir. Bulunduğu yaş normlarının gerisinde kalmış bir çocuk ise daha küçük yaş ile başlaması önerilir.

 • 7. ALEV Anaokulunda sınıflarda kaç öğretmen bulunmaktadır?

  Her sınıfta bir üniversite, bir lise mezunu öğretmenimiz bulunmaktadır.

 • 8. ALEV Anaokulundan ALEV İlkokuluna geçiş koşulları nelerdir?

  Öğrenci, akademik ve duygusal gelişim olgunluğu ilkokul yaş normlarına uygun ise ALEV İlkokuluna geçiş yapabilmektedir.

 • 1. ALEV İlkokul – Ortaokulunda öğretilen yabancı diller nelerdir?

  İlkokul ortaokulumuzda Almanca ve İngilizce olmak üzere çift dilli yabancı dil eğitimi yapılmaktadır.

  Kurumumuz uluslararası Almanca (Deutsche Sprachdiplom der Kultusministerkonferenz) ve İngilizce (Cambridge English Exams Venue) sınavlarını uygulama merkezidir.

  Sınavlar A1, A2, B1 seviyelerinde uygulanmaktadır. İsteyen her öğrenci seviyesine uygun sertifika sınavlarına katılabilir.

 • 2. ALEV Ortaokulundan mezun olan öğrencilerin yabancı dil seviyeleri ne olmaktadır?

  8. sınıfın sonunda Avrupa dil standartları B1 seviyesi hedeflenir. Öğrenciler ortaokuldan 13-14 yaşında mezun olurken yabancı dilleri B1 (üniversite hazırlığa kabul) seviyesine ulaşmış olur.

 • 3. ALEV İlkokul – Ortaokulunda TEOG sınavına hazırlık süreci nasıl yürütülmektedir?

  Birinci sınıftan itibaren ana dil eğitiminin üzerinde özen ve önemle durulur. Öğrencilerin özgün ve eleştirel düşünmeleri, tartışmaları, fikir üretmeleri, okuduklarını özgürce yorumlamaları ve yazmaları için ortam sağlanır ve çalışmalar yapılır. Bu çalışmalar TEOG çalışmalarının alt yapısını oluşturur.

  TEOG sınavlarına hazırlıkta derslerimiz MEB kazanımları çerçevesinde, öğretmenlerimiz tarafından hazırlanan fasikül ve ders notları ile işlenir. Konuların pekiştirilmesi için çeşitli soru bankaları ve konu tarama testleri kaynak olarak sunulur, verilen ödevler günlük olarak takip edilir.

  Ölçme Değerlendirme Birimimiz tarafından öğrencilerimize haftalık olarak konu bazlı Kazanım Değerlendirme Testleri (KDT) ve düzenli aralıklarla TEOG deneme sınavları uygulanır. Elde edilen ölçme değerlendirme sonuçları branş öğretmenlerimizle birlikte değerlendirilir. Varsa eksikler belirlenir, bu eksiklere göre öğrencilerimiz etüt veya bire bir çalışmalara yönlendirilir. Sonuçları velilerimizle paylaşılır, gerekli tedbirler zamanında alınarak öğrencilerimizin sınav performanslarını artırmak hedeflenir.

 • 4. ALEV İlkokul – Ortaokulunun TEOG başarısı nasıldır?

  ALEV’in uzman öğretmenleriyle sınavlara hazırlanan öğrencilerimizin Lise Giriş Sınavlarındaki başarısı gelenekselleşmiş olup TEOG sınavlarıyla da devam etmektedir.

  Mezunlarımızın her yıl yaklaşık %45’ı yabancı özel okullara, % 45’ı ise çift dille (Almanca-İngilizce) uygulanan IB-DP Programıyla öğretim yapan Özel ALEV Lisesine yerleşmektedir.

 • 5. ALEV İlkokul – Ortaokuluna ara sınıflara öğrenci alımı süreci nasıldır?

  2,3 ve 4. sınıflara başlayacak öğrencilerle birebir görüşme yapılarak, Türkçe ve Matematik, Almanca bilmesi durumunda Almanca seviyelerine bakılır. 5. sınıflar için Türkçe, Matematik ve bilmesi durumunda Almanca sınavına girerler. 6,7,8. sınıfa gelecek öğrencilerin Almanca bilmesi ön şarttır. Türkçe, Matematik ve Almanca sınavına girerler. 1-5. sınıflara Almanca bilmeden gelen öğrencilere okulların açılmasından iki hafta önce başlayarak tüm seneyi kapsayan yetiştirme, takviye kursu uygulanır.

 • 6. ALEV İlkokul – Ortaokulunun teknolojiye bakış açısı nasıldır?

  4. sınıftan başlayarak tüm öğrencilerimize e-mail adresi tahsis edilir ve bu adres yaşamları boyunca aktif tutulur. Yine 4.sınıftan başlayarak tüm öğrencilerimiz Office365 Edu lisansına sahiptir ve internet erişimi olan her yerden Microsoft Ofis programlarını online/offline kullanma olanağına sahiptirler.

  5. sınıftan başlayarak tablet ve interaktif tahtalar bir eğitim yöntemlerine entegre olarak kullanılmaya başlar. ALEV öğretmen ve öğrencileri internet bağlantısına sahip herhangi bir noktada sanki sınıftaymışçasına ders yapma olanağına sahiptirler.

  Okulumuz, bir Microsoft Showcase okuludur.

 • 7. ALEV İlkokul – Ortaokulunda kıyafet uygulaması nasıldır?

  Okulumuzda, kıyafet uygulamamız ALEV logolu şort etek, eşofman, şort, uzun ve kısa kollu tişörtler, polar ve triko hırkadan oluşur.

  Cuma günleri öğrenciler okul tişörtlerinin altına kot pantolon giyerek gelebilirler.

 • 1. ALEV Lisesinde öğretilen yabancı diller nelerdir?

  Öğrenciler, DSDI – DSDII, ÖSD B2-C1, IELTS, Toefl sertifika sınavlarına katılabilirler.

 • 2. ALEV Lisesinden mezun olan öğrencilerin yabancı dil seviyeleri ne olmaktadır?

  Almanca ve İngilizce de C1 seviyesinde öğrencilerimiz mezun olmaktadır.

 • 3. ALEV Lisesinden mezun olan öğrencilerin yurtdışındaki üniversitelere kabul alabilmeleri için yabancı dil seviyeleri ne olmalıdır?

  Bu durum, üniversiteden üniversiteye, bölümlere göre ve ülkelere göre farklılık göstermektedir. Genel olarak ; DSD II, ÖSD B2 – C1, IELTS (6,5), IB-Diploma Programında Almanca dersi alıyor olmak kabul almaları için yeterlidir.

 • 4. ALEV Lisesinde üniversite sınavlarına hazırlık süreci nasıl yürütülmektedir?

  Lisemizde sınavlara hazırlık süreci; öğretmenlerin hazırladığı özel program, özgün ve piyasadan alınan çalışma materyalleri, özgün ve piyasandan alınan deneme sınavları, etüt çalışmaları ve özel rehberlik hizmetiyle yürütülmektedir.

 • 5. ALEV Lisesinin üniversite başarısı nasıldır?

  Lisemizden mezun öğrencilerimizin, üniversiteye yerleşme oranı % 100’dür. Devlet ve vakıf üniversitelerine yerleşme oranı % 80 olup, öğrencilerimizin ilk 6 tercihine girme oranı % 80’dir.

 • 6. ALEV Ortaokulundan ALEV Lisesine geçiş koşulları nelerdir?

  Ortaokulumuzdan lisemize geçişte aranan temel şart, öğrencinin disiplin cezası almamış olmasıdır.

 • 7. ALEV Lisesinde IB uygulaması nasıl yürütülmektedir?

  Lisemizde, anadil ve 20. YY Türkiye dersi dışında, bazı dersleri Almanca, bazı dersleri İngilizce olarak verilmektedir. 6 grup dersi ve 3 çekirdek dersten oluşan program 11 ve 12. Sınıflarda uygulanmaktadır.

 • 8. ALEV Lisesinde ara sınıflara öğrenci alımı süreci nasıldır?

  Lisemizde ara sınıflara öğrenci kabulünde, Türkçe ve Almanca yeterlilik sınavında 70 alınması veya Almanca hazırlık sınıfı okumuş olması gerekmektedir.

 • 9. ALEV Lisesinde kıyafet uygulaması nasıldır?

  Okulumuzda kıyafet uygulamamız siyah pantolon, siyah veya beyaz okul logolu tişörtten oluşmaktadır.

 • 7. ALEV Lisesinde IB uygulaması nasıl yürütülmektedir?

  Lisemizde, anadil ve 20. YY Türkiye dersi dışında, bazı dersleri Almanca, bazı dersleri İngilizce olarak verilmektedir. 6 grup dersi ve 3 çekirdek dersten oluşan program 11 ve 12. Sınıflarda uygulanmaktadır.

 • 7. ALEV Lisesinde IB uygulaması nasıl yürütülmektedir?

  Lisemizde, anadil ve 20. YY Türkiye dersi dışında, bazı dersleri Almanca, bazı dersleri İngilizce olarak verilmektedir. 6 grup dersi ve 3 çekirdek dersten oluşan program 11 ve 12. Sınıflarda uygulanmaktadır.

 • 1. Özel ALEV Okullarının kime ya da hangi vakfa ait bir kuruluştur?

  Okulumuz, 1998-99 eğitim öğretim yılında Avusturya Liseliler Vakfı tarafından kurulmuştur.

 • 2. Okulun konumu ve fiziki yapısı hakkında kısaca bilgi almak istiyorum.

  Okulumuz Ömerli de 50 dönümlük arazi içerisinde yer almaktadır.

 • 3. ALEV’de öğretmen ve yönetimin mesleki yetkinlik süreleri nedir?

  Yönetim kadrosunun ortalama deneyim süresi 22, öğretim kadrosunun ortalama deneyim süresi 20 yıldır.

 • 4. ALEV Okullarının Avusturya Lisesiyle bağlantısı var mıdır?

  Organik bağı yoktur, çeşitli akademik çalışmalar ve etkinliklerde işbirliği sağlanır.

 • 5. Okul giriş ve çıkış saatleri nedir?

  Dersler her gün 8.15’te başlar. Haftanın üç günü 15.05, haftanın iki günü 15.35’te biter. Okul sonrası takım çalışmaları ve tercihe göre ikinci sosyal etkinlikler yapılır. Bu çalışmalar da 17.00’da son bulur.

 • 6. Öğrenciler ortalama ne kadar zamanda okula / eve ulaşmaktadır?

  Öğrencilerimiz 30 dakika ile 1saat 15 dakika arasında değişen sürelerde okulu/eve ulaşmaktadırlar.

 • 7. Servis güzergâhları nasıl belirlenmektedir?

  Öğrencilerin ikamet ettikleri yerler belirlendikten sonra servis güzergâhları bu alanlara göre bölgesel olarak planlanmaktadır.

 • 8. Okulda yemekhane bulunmakta mıdır?

  Özel ALEV Okullarında ilkokul-ortaokul binasında 400 kişilik, lise binasında 350 kişilik olmak üzere 2 yemekhane bulunmaktadır. Yemekler günlük olarak pişirilmektedir. Mevsimine uygun meyve ve sebze tüketilmektedir.

  Üç öğün yemek verilmekte olup, kantin bulunmamaktadır.

 • 9. Özel ALEV Okullarında acil durumlara yönelik uygulamalar nelerdir?

  Öğrencilerin okulda olduğu sürelerde revirde iki hemşire bulunur. Öğle saatlerinde işyeri hekimimiz okulda bulunmaktadır.

  Revirde ilk müdahale için gerekli tıbbi malzeme ve ilaçlar mevcuttur.

  Acil durumlarda ilgili müdür yardımcısı tarafından öğrencinin velisi bilgilendirilir; durumuna göre okulun özel araçlarıyla okul hemşiresi nezaretinde gerekiyorsa ambulansla en kısa sürede hastaneye sevki sağlanır.

 • 10. ALEV Okullarında hangi yabancı diller öğretilmektedir?

  Okulumuzda anaokulunda Almanca, ilkokul – ortaokul ve lisede Almanca İngilizce olmak üzere çift dilli eğitim yapılmaktadır.

 • 11. ORFF nedir?

  ORFF- Schulwerk Yaklaşımı; görsel, işitsel, dokunsal olmak üzere farklı duyulara hitap eden çok yönlü çalışmalarla öğrencilere ulaşmayı hedefleyen bir yaklaşımdır. Diğer bir ifadeyle insanı tüm duyularıyla yaşantının içine çeker. Yapılan farklı etkinlikler merak uyandırır, keşfetmeye olanak sağlar, farkında olmadan oyun ortamında öğretir. Çocukların kendilerini güvenle ifade edecekleri, beraber ve birbirlerinden öğrenecekleri bir ortam hazırlar. Tüm bu temel prensipleriyle ORFF- Schulwerk yaklaşımı Özel ALEV Anaokulu ve İlkokulunda yalnız müzik derslerinde değil, diğer branşlarda da eğitime destek vermektedir.

 • 12. ORFF’un çocuk gelişimine katkısı nasıldır?

  ALEV Türkiye’deki ilk ve tek Carl ORFF model okuludur. ORFF öğrencilerin beyinlerinin sağ ve sol loblarını birlikte çalıştırarak dikkatini toplaması, bedenini tanıması ve aktif olarak katılması için kullanılan hareket, ritim, dans ve müzik etkinliklerinden oluşan bir yaklaşımdır.

  Anaokulumuzda haftada iki ders saati olmak üzere eğitim alır. Sadece ders saatleri içinde kalmadan bir günün içerisinde sürekli olarak Orff’u yaşamaları sağlanır.

  İlkokulumuzda 1-4. sınıflarda müzik dersleri ORFF yaklaşımıyla işlenir. Sınıflar ikiye bölünerek iki ayrı müzik sınıfında iki öğretmenle ders yapılır. 1 ve 2. sınıflarda 2. dönem derslerde öğrendikleri ORFF yaklaşımını kendi yaratıcılıklarını katarak ailelerine sınıfça sunarlar. 4. sınıflarda belirlenen masal içeriğine bağlı olarak Almanca ve Müzik derslerinde ORFF çalışmaları yaparlar ve yaptıkları çalışmaları 2. dönem sonunda ailelerine sundukları Müzikli ORFF gösterisi düzenlenir.

  ORFF yaklaşımı 1-2. sınıflarda Türkçe- matematik- hayat bilgisi- Almanca derslerinde de bazı etkinlikler planlanırken kullanılır. 1-4. sınıflarda Türkçe dersinin haftada bir saati kütüphanede yaratıcı yazma ve okuma etkinlikleri ile işlenir. Öğrencilere mümkün oldukça farklı mekânlarda ders yaptırılarak dikkatleri canlı tutulur.

 • 13. ALEV Okullarında yapılan sosyal etkinlikler hazırlanırken neler hedeflenmektedir?

  Bütün öğrencilerin haftada bir gün iki ders boyunca katıldığı Sosyal Etkinlikler, eğitim devam ederken öğrencilerin sosyal yaşamlarını zenginleştirmek, fiziksel ve ruhsal gelişimlerini desteklemek amacıyla organize edilir. Sosyal Etkinlikler Birimi etkinlikleri hazırlarken “okulunu seven öğrenci derslerinde başarılı olur” düşüncesinden yola çıkar.

  ALEV’ li bütün öğrenciler doğru bir duruş kazanmaları ve ileride katılacakları spor dalları için bedenlerinin hazırlanması amacıyla küçük yaştan itibaren jimnastik eğitimine alınırlar.

  Anaokulunda dört yaşında ‘’spor öncesi eğitimle’’ tanışan öğrenciler beden eğitimi derslerine ek olarak ikinci sınıfın sonuna kadar zorunlu jimnastik çalışmalarına katılma şansını elde ederler. İsteyenler “okul sonrası spor okuluna” veya “jimnastik okul takımına” girerek bu çalışmalara devam edebilirler.

 • 14. ALEV Okullarında sanat etkinliklerinin rahatça yapılacağı özel alanlar var mıdır?

  İki ve üç boyutlu sanat çalışmalarının, workshop’ların ve diğer sanat etkinliklerinin yapıldığı, her yaş grubuna uygun malzeme ve materyallerle donatılmış plastik sanatlar, seramik ve cam tasarım atölyeleri ALEV’ in sürekli yaşayan alanlarıdır.

  ALEV Okullarında sanatla tanışan öğrenciler, Atatürk’ün sanata verdiği önemi kavrayan, sanatsal yaratıcılığı her geçen gün gelişen, düzensizliklerden rahatsız olmayı ve çevresini güzelleştirmeyi sağlayacak estetik kişiliğe sahip, özgür düşünebilen, sanatı ve sanatçıyı takdir eden, kültür ve tabiat varlıklarına sahip çıkan, çalışmalarında sorumluluk, işbirliği ve dayanışma anlayışı ile birbirleri arasındaki sevgi, saygı bağlarını kuvvetlendirmeye önem veren bireyler olarak topluma kazandırılır.

 • 15. ALEV Okullarında mevcut spor alanları nelerdir?

  Her yaş grubunun çalışabilmesi için uygun materyallere sahip 500 m2 jimnastik salonu, içinde voleybol sahasını da barındıran;

  Üç kapalı basketbol sahası,

  Bir kapalı masa tenisi salonu,

  Bir açık futbol sahası,

  Teneffüslerde kullanılan birçok minyatür basketbol, voleybol, futbol alanı.

 • 16. Doğa içinde bir okul olarak ne gibi aktiviteleriniz var?

  ALEV doğanın içinde bir okul olmanın avantajıyla öğrencilerine “doğa sporları” adı altında orienteering, bisiklet ve macera etkinlikleri sunmaktadır. Özel ALEV Okulları, yanındaki ormanı değerlendirerek 2004 yılından beri “orienteering”i spor dalları arasına katmış aynı yıl çizilen haritayla Türkiye’deki ilk uluslararası orienteering parkuruna sahip okul olmuştur. ALEV bu parkurda birçok ulusal ve uluslararası organizasyona ev sahipliği yapmaktadır.

 • 17. Müzikle ilgili ne tür sosyal etkinlikleriniz var?

  Klasik gitar, keman ve viyolonsel eğitimlerinin yanında perküsyon ve pop orkestrası enstrümanları eğitimi de sosyal etkinlikler içinde yer almaktadır. Yıl boyunca çalışan öğrenciler okul içinde ve dışında zaman zaman okul korosuyla da birleşerek küçük konserler verirler, bazı gösterilerde de okul tiyatro ekibinin oyunlarını seslendirirler.

 • 18. ALEV’ in spor yarışmalarındaki başarıları nelerdir?

  Jimnastik ve kayak en iddialı olduğumuz branşlardır. Jimnastik takımımız birkaç kategoride birden yarışmalara katılır. İstanbul’ da ve Türkiye’ de takım halinde defalarca ilk üç derecede yer almıştır. Kayakta ALEV kuruluşundan beri Türk kayağının alt yapısına hizmet etmektedir. ALEV’ li kayakçılar yıllar içinde sayısız madalyaya sahip olmuşlardır. Bugüne kadar ALEV’ den yetişip milli takımlara giren kayakçı sayısı otuzu geçmiştir. ALEV’ li satranççılar birçok önemli turnuvada ilk üç dereceye yerleşmişlerdir. Bugüne kadar ALEV’ den üç milli sporcu yetişmiştir.

  Orienteering takımımızın sporcuları önemli organizasyonlarda ve il birinciliklerinde birçok kez dereceye girmişlerdir.

  Masa Tenisi, Voleybol ve Basketbol takımlarımız ilçe düzeyindeki turnuvalarda ilk üç içinde yer alırlar.

İLETİŞİM

Adres: Ömerli Mahallesi Kadirova Caddesi No:56 Çekmeköy / İSTANBUL

Posta Kodu: 34799

Telefon: +90 (216) 435 83 50

Faks: +90 (216) 435 83 54

E-Posta: info@alev.k12.tr