Önceliğimiz her zaman çağdaş ve topluma yararlı “iyi insanlar” yetiştirmektir. ALEV’li öğrenciler “Toplumsal Duyarlılık ve Karşılıksız Hizmet Projeleri” geliştirerek çevrelerine katkıda bulunurlar. Neler yapabilecekleri konusunda farkındalıklarını artırırlar. Bu projelerle üreten ve değiştiren bir vatandaş olmayı, dostluğu, doğruluğu, paylaşmayı, kardeşliği ve sadece almayı değil karşılıksız hizmet etmeyi öğrenirler.

. Ömerli ve civarındaki köylerde çalışırlar. Yöre çocuklarına çeşitli olanaklar sunarlar.

. KİTABUKO Projesi kapsamında diğer okulları ziyaret eden ALEV Kütüphanesi ve Türkçe Bölümü öğrencilerimiz, erken yaşta okuma alışkanlığı kazanılmasını desteklerler.

. PermALEV Kulübü ile sürdürülebilir tarım uygulamaları üzerine çalışırlar.

. Yemekhanelerimizden artan yemekler Ömerli Hayvan Barınağı’na ulaştırılır. Öğrencilerimiz yaptıkları kuş, kedi ve köpek evleriyle doğa içindeki yerleşkemizde diğer canlılarla dost olmayı öğrenirler.

. Her sene yeni yıl şenliği kapsamında farklı bir sivil toplum kuruluşu için bir araya gelip onlar için kaynak yaratıcı faaliyetlerde bulunurlar.

. Görsel Sanatlar Bölümü öğretmenlerimizden Çiğdem Pirinçcioğlu’nun başlatmış olduğu “Hayvanları Koruma” etkinliği kapsamında okulumuz hayvanlarının bakımı başta olmak üzere tüm sokakta yaşayan can dostlarımız için çok güzel çalışmalara imza atarlar.