Neden Almanca Dil Eğitimi?

“Almanca öğrenmek neden önemlidir?” sorusunun cevabı çok nettir çünkü Almanca dünyadaki en önemli kültürel dillerden biridir. Dünyaya yön veren insanların ortak dilidir. Goethe, Karl Marx, Kafka, Brecht, Freud, Einstein, Mozart, Beethoven sadece önemli sanatçı ve bilim insanlarından birkaçıdır. Ayrıca Almanca konuşulan ülkeler bugün dünyaya yön veren ülkeler arasındadır. Bu ülkelerde eğitim almak için Almanca öğrenmek ayrıca önemlidir.

Almanca dil eğitiminde öğrenciye nasıl düşüneceğini öğretebilmek ve düşündüklerini ifade etmesi için yani gerçekliğe taşıyabilmesi için kendi dil tasarımlarını oluşturmak esastır.

Neden İngilizce Dil Eğitimi?

Günümüzde sürekli öğrenen ve kendini geliştiren, dünyanın değişik yerlerinden bağlantılar sağlayıp bir dünya vatandaşı olan veya olma yönünde ilerleyen her birey için İngilizce konuşabilmek bir gerekliliktir çünkü İngilizce:

– Dünyada 53 ülkenin ana dilidir. Birçok ülkede ikinci olarak öğretilen ilk yabancı dildir.

-Bilimin, turizmin ve teknolojinin ortak dilidir. Yurt dışında eğitim veren bir üniversitede okumak veya yüksek lisans, doktora yapmak için İngilizceye hâkimiyet istenmektedir. Ayrıca yabancı dergilerdeki makalelerin ortak dili de İngilizcedir. Eğitimin uluslararası boyutunda başarı için iyi bir İngilizce şarttır.

-Yapılan araştırmalar sonucunda da dünyada her 5 kişiden birinin kullandığı veya anladığı dildir.

-Bir dili öğrenmiş olmanın verdiği özgüvenle çok daha farklı çalışmalar yapabiliriz.

İngiliz dil bilimci Frank Smith’in de dediği gibi: “Bir dil size bir kapıyı açarken iki dil ise size yol boyunca her kapıyı açar.