EĞİTİM-ÖĞRETİM

Çocuklarımız aktif olarak kendi seçimleri doğrultusunda başlattıkları etkinliklerle; yaparak, yaşayarak, yaratarak, araştırarak, sorgulayarak, düşünerek, planlayarak, keşfederek “öğrenmenin” keyfini ve ayrıcalığını yaşarken, öğretmenlerimiz de ilgileri doğrultusunda onları yüreklendirmenin, rehberlik etmenin ve gelişimlerini gözlemenin mutluluğunu yaşarlar.

Programımız öğretmenle çocuğun paylaşılmış kontrolü ile yapılmış bir programdır.

Öğretmenlerimizin temel görevi, çocuklarımızın gelişimini destekleyecek ve etkin öğrenmelerini sağlayacak doğru ve güvenli “ortamları” oluşturmak, onların gelişimlerini “günlük” olarak gözlemek ve değerlendirmektir. Sıralama, sınıflandırma, dil, sayı, zaman, alansal ilişkiler, temsil etme, sosyal ilişkiler gibi kavramlar temel deneyimler yoluyla çocuklara kazandırılır. Her bir temel deneyim kendi içinde detaylandırılarak, grubun ilgi ve seviyesine göre geliştirilir.

Tüm bunların dışında “Orff” yaklaşımı ile müzik ve dans eğitiminin verilmesi, günlük programın içerisinde, Almanca ve Türkçe’nin dengeli bir şekilde yayılması da ALEV Okulları Okul Öncesi programına özgü uygulamalardır. Tüm bu uygulamalar için öğretmenler hizmet içi eğitim programlarıyla desteklenirler.

Özel ALEV Okulları’nda, okul öncesi eğitimde değerlendirme de önemli bir yer kapsar. Çocukların gelişimi, çocuk gözlem yöntemi ile her gelişim alanında ve her yaşta farklı ve çoklu yöntemlerle değerlendirilir. Bu veriler yılda iki kez veli ile paylaşılır.